Seo İçin Backlink Önemi

Seo için backlink önemi en değerlisidir desek çok da yanılmış sayılmayız. Daha önceki yazımızda ‘‘Seo Nedir?” bunu anlatmıştık.Şimdi ise Seo’nun göz bebeği baclink öneminden bahsedeceğiz 🙂

Başarılı bir arama motoru optimizasyonu stratejisinde backlink oluşturmak temel elementlerden biridir. Başarılı sonuçlar için anahtar kelime kullanımı, backlink, içerik, veriler, izlenmesi gereken yollar ve daha fazlası uyum içinde olmalıdır. Bu teknikleri öğrenip yıllar içindeki değişimini anlamak içeriğinizin arama sonuçlarında en üstte yer alması ve hedef kitlenizin hep görmek isteyeceği bir yerde olmasına yardım eder.

Seo için Backlink Önemi
Seo için Backlink Önemi

Seo için Backlink nedir?

Back (geri) link (bağlantı) kelimelerini birleştirdiğimiz zaman, karşımıza “backlink” adındaki her web sitesinin ihtiyacı olan o büyülü kelime çıkar. Temel olarak sitemize bir anahtar kelime üzerinden verilen link çıkışı olarak da tanımlayabileceğimiz backlink, sitenizin bahsi geçen anahtar kelimede bir diğer site tarafından tavsiye edildiğini Google ve diğer arama motorlarına bildirmeye yarar.

Google için bir web sitesi diğer siteler tarafından ne kadar fazla kaliteli Backlink alıyorsa o kadar kalitelidir.Hal böyleyken Seo için backlink önemi de vazgeçilmez oluyor. Her backlink, eklenen web sitesinin Google gözünde profiline ekleniyor. Google linkin yönlendirdiği sayfaya, linkin metnine ve linke sahip sitenin sıralamasına bakıyor. Bir sitenin link profili sitenin sıralamasını yükselten önemli faktörlerden bir tanesi olur.

Seo için Backlink Önemi
Seo için Backlink Önemi

Backlink Alımında Dikkat Edilecekler

Seo için backlink önemi en değerlisidir desek çok da yanılmış sayılmayız demiştik ama backlink alırken de dikkat edilmesi gereken bazı durumlar var:

  • Eski sitelerden alınabilecek backlinkler yeni sitelerden alınacak backlinklerden daha değerlidir.
  • Bulunduğunuz nişte yer alan uygun sitelerden alınacak linkler ilgisiz alakasız sayfalardan alınacak linklerden çok daha değerlidir. Bazı insanlar rakip durumda olduğunuz sitelerden alınacak linklerin de ekstra değere sahip olduğunu ifade etmektedir.
  • Düşük kaliteli sitelerden alınacak linkler arama görünürlüğüne çok fazla katkı sağlamaz. Hatta bu siteler uygunsuz yollara ve taktiklere başvurursa sitenize zarar verebilir.
  • Bir sayfanın ana metni içerisinde bulunan linkler bileşenlerde veya menüde bulunan linklerden çok daha değerlidir.
  • Birden fazla siteden alınabilecek linkler her zaman değerli görünür. Eğer bir siteden sürekli olarak size link geliyorsa bunun sakıncalı yönleri olduğunu bilmelisiniz.
  • Uzun ve vadesi geçmeyecek bir içerikte yer alan linkler her zaman kısa ve haber odaklı yazılardan çok daha kıymetlidir.
  • Birçok insan .edu veya .gov uzantılı adreslerden alınan linklerin daha değerli olduğunu düşünmektedir. Bunun temel sebebi bu adreslerin yüksek otoriteye sahip olmasıdır.

Seo İçin Backlink Önemi” için 2 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir