SEO Nedir?

SEO” (Search Engine Optimization), kısaltmasıdır. Türkçe de “arama motoru optimizasyonu” demektir.

SEO basit bir anlatım ile web sitelerinin arama motorlarında ( Google, Bing, Yandex vb.) daha iyi performans göstermesi için dijitalde yapılan çalışmaların tümüdür.

Web sitenizin ürün ya da hizmetinin sahip olduğu anahtar kelimelerde, arama motorlarından arama yapıldığında rakiplerinizden önce sizin web sitenizin en üst sıralarda çıkabilmesi için yapılan teknik, site içi ve site dışı çalışmalardır.

SEO çalışmaların sonucunu uzun vade de alacağınız ama en azından reklam maliyeti harcamadan organik olarak müşterinize ulaşmanızı sağlayacak bu çalışmanın neden gerekli olacağına bir bakalım.

seo-nedir

SEO Neden Gereklidir?

SEO nedir? Bunu açıklamaya çalıştım. 🙂 Şimdi ise SEO neden gereklidir? bundan bahsedelim.

SEO  bir reklam stratejisi olduğunu düşünürsek, yeni açılan bir mekan nasıl ki reklama ihtiyaç duyuyor ise web siteleri de SEO çalışmasına ihtiyaç duyar.

Web sitenizden ve gelir kazanmayı düşünüyorsanız,  daha çok ürün satmak ya da daha çok müşteriye hizmet vermek istiyorsanız mutlaka sitenizin tanıtımını iyi yapmanız gerekiyor.. Bunun da yolu SEO çalışmasından geçiyor.

Öncelikle kullanıcı deneyimini düşünürsek;

Online kullanıcıların %75’i arama motorlarında ilk sayfada çıkan sonuçlardan ileri gitmezler.Kendimizden düşünelim.

Bu durumda önemli olan web sitemizin en azından ilk sayfa da yer alabilmesidir.

-Web sitenize ziyaretçi sayısını arttırmak; Domain otoritenizi yükselteceği gibi arama motorlarının da faydalı göreceği ve daha önde göstereceği bir hal almasına neden olur.

-Marka bilinirliğini arttırmak için daha çok ulaşılabilir olmanız sağladığınız hizmetinizin daha çok tercih edilmesine neden olur.

– Müşterileriniz ile siteniz arasındaki güveni koruyarak, sizin hizmetiniz yada ürününüzün tercih edilmesini sağlar.

– Reklam maliyeti harcamadan müşterinize organik olarak ulaşabilmenizi sağlar. Bunun yanında Google veya Facebok reklamları vermek istediğiniz anda Web sitenizin domain ve sayfa otoritesinin (SEO çalışmalarınızın) iyi olması durumunda maliyetleriniz de ona göre minimize edilerek size sunulmuş olur.

Unutmayın ki, organik sonuçlardan gelen müşteriler, hem marka bilinirliğinizi hem de satışlarınızı tahmin edemeyeceğiniz kadar arttıracaktır.

Böylelikle de internet dünyasındaki kalıcılığınızı perçinlemiş olursunuz.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir