Sosyal medya hesaplarımız ”CV” kadar önemli

Neden mi?

Günümüz teknolojisi ve dijital gelişimle beraber iş ararken oluşturduğumuz öz geçmişimiz nasıl önemli ise sosyal medya hesaplarımızda çizdiğimiz profilimiz de bir o kadar etkili.

Öyle ki ilk defa tanıştığımız bir insanla bile sosyal medya hesaplarına bakarak değerlendirip, anlaşabileceğimiz bir profil olup olmadığına, kişisel özelliklerine, sevdiği müzik tarzından hobilerine, siyasi düşüncelerinden aile yapısına kadar çok fazla fikir yürütebiliyoruz. E halimiz böyleyken bir insan kaynakları uzmanının CV’niz de isminizi gördükten sonra sosyal medya hesaplarınıza bakması günümüz teknolojisinde gayet doğal karşılanmakta.

Bu aşamada etkileyici bir profile sahip olmanın avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Peki hal böyleyken, hangi sosyal ağ bizim için önemli sırada yer alıyor?

Tabi ki ”Linkedin” gibi profesyonel bir sosyal ağ sitesinde bir profil oluşturmamak ve güncel tutmamak, iyi imkanlara sahip bir çok potansiyel pozisyonu kaçırmak anlamına geliyor. Araştırmalara bakacak olursak Jobvite işe alım platformunun (www.jobvite.com) yaptığı bir ankete göre, işverenlerin % 83’ü şu anda işe alımlarda LinkedIn sosyal medya ağını kullanıldığını söylüyor.

Profesyonel sosyal ağ Linkedin işverenlerin% 89’u tarafından kullanılıyor. İş verenlerin hepsi de en yetenekli çalışanların peşinde. İş arayan herkes yeni iş fırsatlarından haberdar olmak istiyor. Çünkü LinkedIn sizin imkan kabiliyetlerinizi ve tavsiye mektuplarınızı da gösteren online CV’nizdir.

Öncelikle vakit kaybetmeden bir ”Linkedin” hesabı açmanız için bazı nedenler..

  1. İlgilendiğiniz alana göre  gruplara katılarak sosyal çevrenizi gözle görülür derecede genişletebilir, kendinize yeni iş imkanları yaratabilirsiniz.
  2. Kazanmış olduğunuz deneyim ve başarılarınızı ortaya koyabilir, eski iş arkadaşlarınız veya müşterilerinizden tavsiye mektupları alabilirsiniz.
  3. En yetekli kişileri arayan iş verenlerin yapan  sizi daha kolay fark etmesini ve keşfetmesini sağlayabilirsiniz.
  4. Arkadaşlarınızın nerelerde çalıştığını görebilir,  iyi şirketlerde çalıştığını fark ettiğiniz arkadaşlarınız tarafından çalıştıkları şirketlere önerilebilmenize olanak sağlar.
  5.  Buradan yeni müşteriler bulabilir veya sizle benzer işleri yapan ve size bir şeyler katabileceğinize inandığınız insanlarla tanışabilirsiniz.

O zaman profilinizi etkili hale getirmek için neler yapmanız gerekiyor?

LinkedIn’de adınızın altına profesyonel başlık kısmı, özellikle önemli bir alandır. Burada çalıştığınız iş yeri bilgileri yerine  yetenekleriniz ile ilgili anahtar kelimeler kullanmayı deneyin. İşverenler uzmanlık alanlarınızdan faydalanmak isteyebilirler. Kendinizi alanınızda uzman olarak konumlandırın. Profilinizde deneyim ve becerilerinizin derinliğini ayrıntılarıyla anlatan aranabilir anahtar kelimeleri içeren yazılar ekleyebilirsiniz.

Sizi diğerlerinden ayıran özellikleri ön plana çıkartın ve uzmanlaştığınız alanları tanımlayın, bunu sağlayabilmek için eski iş deneyimlerinizi de kullanabilirsiniz.

İlgi alanınıza göre işverenlerin oluşturduğu LinkedIn gruplarına katılın. Grup üyelerinden gelen sorulara cevap bulmak ve en yeni eğilimler hakkında yorum yapmak, güncelliği korumanın bir yoludur.

Hesabınızı güncel tutun, yenilikleri ekleyin, sizin için önemli olan haberleri ağınız ile paylaşın, aktif ve sosyal olun, network ağınızı arttırın. Profilinizin güncelliği ne kadar yüksekse, aramalarda öne çıkmanızda o kadar yüksektir.

Kolaylıkla bulunabilmesi için genel profil ayarına sahip olduğunuzdan emin olun. Gizlilik ayarlarınızı, InMail’i kabul edecek şekilde ayarlayın.

En önemlisi..

Özgeçmişiniz ve sosyal medya profiliniz arasında tutarsızlık olmadığına emin olun. 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir