Sosyal medyada yayınlanabilir içeriğe giden yol nedir?

Sosyal medyada yayınlanabilir içeriğe giden yol

Sosyal medyada yayınlanabilir içeriğe giden yol derken tabi ki en etkili içerikler oluşturmak olduğunun altını çizelim.

Bizi takip eden kitlemizin doğal olarak bizden beklentileri vardır. “Neden bizim markamızı takip ederler?’’ sorusuna vereceğimiz cevap aslında tüm çalışmamızın anahtarı olabilir. Eğer bu sorunun cevabını verip, tam anlamıyla da talebi karşılayabilirseniz işte o zaman sonuçların en olumlu şekilde değişeceğini görmeniz mümkün olacaktır. Bu şekilde de hem ürün satışlarınızın artabileceğini hem de markanıza olan bağlılığı arttırabileceğinizi unutmayın.

Öncelikle içerik nedir? Sorusundan başlayalım.

Potansiyel hedef kitlemizle markamızı bir birine yakınlaştıran en önemli aracımızdır. Kullanıcıyla doğrudan iletişime geçmenizi sağlayan, yaratıcı ve özgün sosyal medya içerikleri ile sizi dijital dünyada bir adım öne geçirebilir.

Özellikle de her gün milyonlarca içeriğin paylaşılıyor olması kullanıcılar tarafından da hızlıca tüketiliyor. Hal böyle olunca markanın dijital hesaplarında paylaştığı içeriğe, hedef kitlenin verdiği tepki içeriğin ne kadar etkili olduğunu belirliyor. Bu yüzden etkileşimi çok az olan bir içeriğin etkili olduğunu söyleyemiyoruz.

En çok etkileşim alabilen gönderi tarzı sıralaması nasıldır?

Sosyal medya alanlarında çeşitli gönderi seçenekleri bulunmaktadır. Bunlardan en çok etkileşim alabilecek gönderi seçenekleri ise sırasıyla; videopost, photopost, linkpost olacağını da aklımızın bir köşesinde bulunduralım ve ona yönelik gönderi hazırlayalım. Çünkü kullanıcılar çok fazla yazı içerikli gönderileri maalesef okumuyor, onun yerine görseli etkili içerikleri seviyorlar.

 

Peki, sosyal medyada yayılabilir içeriğe giden yolu oluşturmak için neler yapılması gerekiyor?

Öncelikle sosyal medya hesaplarımız satış yeri değil, marka bilinirliğini ve bağlılığını arttırmak içindir. Bunu hatırlatalım.

Sosyal medyada yayınlanabilir içeriğe giden yolda içeriklerinizi hazırlarken öncelikle markanızı ya da ürünlerinizi tanıtan içerikleri çok fazla paylaşmayı tercih etmemeniz gerekiyor.

Onun yerine bilgi veren, özdeşleştiren, merak uyandıran, bir şeyi nasıl yapacağını gösteren içerikler gibi günlük hayattaki sorunları çözmeye yönelik içerikler paylaşmayı tercih ederseniz çok daha fazla etkileşim alabilirsiniz. Böylelikle sosyal medyada yayınlanabilir içeriklerin oluşmasını sağlayabilirsiniz.

Her şeyden önce yazı ve imla kurallarına dikkat: Yazı ve imla kurallarına uyulmayan içerikler, markanın kurumsallığına gölge düşürür. Hedef kitleye sunulan içeriğin net anlaşılması için markanın yazı ve imla kurallarına dikkat etmesi gerekiyor. Bu yüzden bu konuya ayrıca özen göstermelisiniz.

Popüler Konularda İçerikler hazırlayın: Dijital teknolojinin gelişmesiyle beraber günümüzde yediden yetmişe artık herkes gündemi takip etmektedir. Hal böyle olunca o dönemde en çok konuşulan ya da merak edilen konularda içerik hazırlamanız sizi rakiplerinizin önüne geçirecektir.

İçerikleriniz kısa, öz ve anlaşılır olmalıdır: Yukarıda da bahsettiğimiz gibi kullanıcılar çok fazla metin içeren içerikleri sevmiyor. Sosyal medyada uzun içerikler (uzun bir metin veya uzun süreli bir video) kullanıcılar tarafından pek ilgi görmez. İçerik oluşturulurken, anlatılmak istenen durum kısa ve öz bir şekilde yazılmalıdır.

Eğlenceli İçerikler hazırlayın: Takipçilerinize klasik içerikler dışında, onları eğlendirecek ve gülümsetecek içerikler oluşturmanız etkileşiminizi bir hayli arttırabilir. Özellikle doğru bir zamanda paylaşılan eğlenceli içeriklerin, kullanıcılar tarafından beğenme olasılığı hayli yüksek olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir